VOLEČ: Okres Pardubice. Kraj Pardubický. V latinských textech Wolecz.

     Voleč leží v západní části pardubického okresu, na mírném návrší mezi Lázněmi Bohdaneč a Chlumcem nad Cidlinou. První písemně doložený záznam je v Liber ordinationum Cleri, kde je roku 1398 zmiňována Wolecz. O dávném osídlení svědčí též nálezy střepů Na Vrších a v Sádové. Kolem roku 1400 patřila Voleč k tvrzi Vyšehnějovické, později byla přičleněna k pardubickému panství pánů z Pernštejna.

     Popis znaku: Černá volská hlava se stříbrnými rohy na zlatém štítě, v jehož horní části leží vodorovně tři modré květy lnu se zlatými pestíky. Znak symbolizuje název obce a květy část vsi, zvanou Třídeň, kde se zpracovával len. Znak vznikl v roce 2000. Po roce 1900 se charakter obce mění. Nastává útlum zemědělství, omezení veřejné dopravy, je plánovaná výstavba dálnice. Ubývá obyvatel a přibývá rekreační chalupaření. Rozvíjí se soukromé podnikání. Dosud je nejcennější zachovaná okolní příroda – lesy, louky, rybníky a tím i rozmanitá flóra a fauna.

      Pamětihodnosti: Železná zvonice, Boží muka z 19. století..

     Současnost: Počet obyvatel cca 350. Starostka – Ing. Soňa Machurová, zástupce starosty – Petr Heteš. Obecní zastupitelstvo – Květa Heřmánková, Ing. Pavla Černohlávková, Václav Rejnek, Monika Březinová, Jaroslav Škrach. Kronikářka – Jana Kratochvílová.

     Osobnosti: RNDr. Emil Hadač – cestovatel, přírodovědec, Jan Hadač – přírodovědec, významný botanik Pardubicka.

Webové stránky obce: http://www.obecvolec.cz

KDE NAJDETE NÁŠ SBOR – MAPA KRAJE
 


Zvětšit mapu

 

Z KULTURNÍHO DĚNÍ OBCE …
 

 FOTO: Jan Kratochvil
REJ MASEK VE VOLČI
 FOTO: Jan Kratochvil

     V sobotu 9. února 2002 se u nás uskutečnil masopustní rej masek. K obnovení této tradice došlo v loňském roce a celou akci pořádal obecní úřad. Hasiči samozřejmě nemohli při této akci chybět a v poměrně hojném zastoupení se masopustního průvodu účastnili. Zvláště velitel se snažil zaujmout svou maskou a zatím se mu to po oba roky povedlo. Letos si dokonce pochvaloval, že jako chudý flašinetář vydělal víc, než v loňském roce jako lehká děva. Tak teda nevím, jak na tom ty lehké děvy jsou? 

Více už snad není třeba k vystaveným fotografiím dodávat. Ostatní momentky z masopustu najdete ve FOTOGALERII.

Text a foto: Jan Kratochvil ml.                                                         Píšou o nás i na iDNES …